Wstecz

Dalej

→ ARCHIWUM
Zachęcamy do wzięcia udziału w programie edukacyjnym dla szkół

PORCJA POZYTYWNEJ ENERGII!

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło rok szkolny 2013/2014 Rokiem Szkoły w Ruchu. Co to oznacza dla uczniów i nauczycieli? Przede wszystkim skupianie większej uwagi na aktywności fizycznej uczniów, zachęcanie do bardziej aktywnego wypoczynku, a także większa dbałość o ich zdrowie. Szkoły w ramach Roku Szkoły w Ruchu będą realizować programy edukacyjne związane z tą tematyką.

Postawione przez MEN założenia, szkoły mogą wypełniać zarówno poprzez realizację własnych inicjatyw jak i zgłaszając się do zewnętrznych programów opartych o wybraną tematykę. Jednym z takich programów jest PORCJA POZYTWYNEJ ENERGII, czyli program skierowany do uczniów szkół podstawowych z klas 1-3 i 4-6. Jego celem jest promocja zdrowego odżywiania i aktywnego stylu życia poprzez działania profilaktyczne ograniczające nadwagę i otyłość. Troska o zdrowie młodego pokolenia sprawia, że we wszystkich krajach przykłada się szczególną wagę do upowszechniania zasad prawidłowego żywienia i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i nauczycieli. (patrz: Prof. dr hab. Jan Gawęcki "Żywienie u progu i u schyłku życia", rozdział 7 "Zasady żywienia dzieci i młodzieży w wieku szkolnym").

Udział w programie jest bardzo prosty. Wystarczy wypełnić formularz zgłoszeniowy zamieszczony na stronie www.porcjapozytywnejenergii.pl i pobrać lub zamówić wydrukowane materiały edukacyjno-dydaktyczne dotyczące jednego z wybranych tematów: zdrowe nawyki żywieniowe, aktywności fizyczna i jej wpływu na zdrowie oraz ochrona środowiska i działania proekologiczne. Następnie nauczyciele, w oparciu o przygotowane specjalnie dla nich materiały przeprowadzają z uczniami lekcję, realizując tym samym założenia wynikające z Roku Szkoły w Ruchu.

Przystąpienie do programu PORCJA POZYTYWNEJ ENERGII jest równoznaczne z możliwością wzięcia udziału w konkursie i wygrania atrakcyjnych nagród - elementów wyposażenia każdej nowoczesnej placówki, gwarantujących atrakcyjność zajęć i przyjemność pracy. Do wygrania są tablice interaktywne, telewizory Smart TV, zestawy konsoli do gier i tablety. Konkurs polega na przygotowaniu przez uczniów pracy nawiązującej zdrowego odżywiania, ochrony środowiska lub aktywności fizycznej. Prace o tematyce społecznej powinny być przygotowane w jednym z wybranych formatów - plakat, komiks, film, wydarzenie społeczne lub wydarzenie typu Land Art. Konkurs trwa od 1 października a prace konkursowe należy zgłaszać do 1 kwietnia 2014 r. Zabawa ta jest uzupełnieniem programu PORCJA POZYTYWNEJ ENERGII i co ważne, w konkursie może w wziąć udział kilka klas z tej samej szkoły.

Więcej informacji na temat Programu, konkursu i regulaminu na stronie www.porcjapozytywnejenergii.pl i www.Facebook.pl/PorcjaPozytywnejEnergii

Ruszyła XI edycja konkursu internetowego
dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

“Poznawaj Amerykę/Know America 2014”

organizowanego corocznie przez Fundację Wspomagania Wsi.

Do wygrania atrakcyjne nagrody: wyjazd do USA, indeksy na studia I stopnia w Ośrodku Studiów Amerykańskich UW, staż w American Chamber of Commerce w Warszawie.

Zwycięzcom poprzednich edycji konkursu ambasada Stanów Zjednoczonych oferowała udział w programie Benjamin Franklin Summer Institute w USA. Jeśli czas pozwala co roku młodzież spotyka się z amerykańskim ambasadorem w jego rezydencji.

Konkurs “Know America” sprawdza wiedzę uczestników na temat historii, geografii, literatury, sztuki kultury popularnej Stanów Zjednoczonych, jak również na temat problemów społecznych, etnicznych i religijnych. W roku szkolnym 2012/2013 do udziału w konkursie zarejestrowało się ponad 1200 uczniów szkół średnich, a udział wzięło ponad 730 uczniów.

Konkurs składa się z trzech etapów. W pierwszym uczniowie, po zarejestrowaniu się na stronie konkursu, odpowiadają “on-line” na 40 pytań w języku polskim i 40 pytań po angielsku. Pytania mają formę testu wielokrotnego wyboru, obejmującego takie dziedziny, jak: kultura, popkultura, historia, amerykański system polityczny, bieżąca sytuacja społeczno-gospodarcza, stosunki polsko-amerykańskie, system edukacji, geografia, “słynne cytaty”, sport. Sześćdziesięciu uczestników pierwszego etapu, którzy uzyskają najwięcej punktów, zakwalifikuje się do drugiego etapu, który będzie polegał na napisaniu eseju (po polsku), na jeden z 15 tematów. Piętnastu autorów najlepszych esejów przejdzie do trzeciego etapu. Odbędzie się on w Collegium Civitas w Warszawie i będzie składał się z części pisemnej (testu) i części ustnej w języku angielskim.

Więcej informacji na temat konkursu można uzyskać na stronie internetowej konkursu: www.know-america.org

Zapraszamy do strony konkursu także na Facebooku: https://www.facebook.com/KnowAmerica?fref=ts

Rejestracja uczestników potrwa do 8 listopada 2013 roku.

Zachęcamy młodzież do udziału w tym wyjątkowym konkursie!

Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie zachęca do udziału w konferencji “Przedsiębiorczość, kreatywność - łamanie schematów”.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu w partnerstwie z Poznańskim Akademickim Inkubatorem Przedsiębiorczości realizuje projekt “Przedsiębiorczość drogą do nauki kreatywności i pracy zespołowej” (Współfinansowany przez UE w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego).

W ramach projektu organizatorzy zapraszają na konferencję “Przedsiębiorczość, kreatywność - łamanie schematów”, która odbędzie się 26 września 2013 roku, godz. 10.00 w Poznań Concordia Design, ul. Zwierzyniecka 3.

Zgłoszenia prosimy wysyłać pod adresem: sekretariat.drg@umww.pl lub kontakt@iw.org.pl z dopiskiem: «Konferencja “Przedsiębiorczość, kreatywność - łamanie schematów».

Konferencja skierowana jest do nauczycieli oraz szerokiego grona środowiska edukacyjnego, któremu leży na sercu pobudzanie kreatywności, samodzielnego myślenia i pracy zespołowej wśród wielkopolskiej młodzieży. Konferencja jest odpowiedzią na deficyt postaw kreatywnych i przedsiębiorczych wśród uczniów polskich szkół i form ich pobudzania.

Czy rodzimy się przedsiębiorczy i kreatywni? Czy możemy się tego nauczyć w szkole? Na ile zależy rodzicom, nauczycielom, władzom. aby dzieci rozwijały swoją kreatywność?

Człowiek rodzi się z naturalną zdolnością bycia kreatywnym, co do tego nie mamy wątpliwości gdy spoglądamy na małe dzieci, często zastanawiamy się jak mogły wpaść na taki pomysł w swoich małych główkach. W miarę upływu lat stając się coraz większe, powinny być coraz mądrzejsze, a jednak zaczynając naukę szkolną “pierwiastek kreatywny” zaczyna w nich zanikać. Problem nie leży tylko po stronie ucznia ale jest bardziej złożony. Aby kształcić umiejętność kreatywnego myślenia i pracy zespołowej, potrzebne są zmiany w zakresie metod nauczania i w całym procesie dydaktycznym. Do wprowadzenia zmian konieczna jest wiedza z zakresu psychologii, stąd Projekt “PI: Przedsiębiorczość drogą do nauki kreatywności i pracy zespołowej” zakłada, że zastosowanie i wykorzystanie założeń teorii inteligencji wielorakich dra Howarda Gardnera ułatwi efektywne nauczanie. W założeniach projektowych kładzie się duży nacisk na wyrobienie wśród uczniów cech kluczowych do bycia przedsiębiorczym, które stanowią jeden z czynników, w konsekwencji decydujących o odniesieniu “sukcesu życiowego”.

Program konferencji “Przedsiębiorczość, kreatywność - łamanie schematów”
(26 września 2013, miejsce: Concordia Design, ul. Zwierzyniecka 3 Poznań)

9:30-10:00Rejestracja uczestników, bufet kawowy
10:00-10:15Otwarcie i powitanie uczestników konferencji
Mateusz Klemenski, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego
10:15-10:30Krystyna Szumilas, Minister Edukacji Narodowej - System edukacji w Polsce wobec wyzwań współczesnego świata
10:30-10:45Rafał Sroka, doradca merytoryczny projektu - prezentacja Projektu PI: Przedsiębiorczość drogą do nauki kreatywności i pracy zespołowej
10:45-11:15Mariola Sochacka, Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Kłecku - Kreatywny nauczyciel=kreatywny uczeń?
11:15-11:45dr Maciej Błaszak, Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu - Kreatywne nawyki ucznia w świetle badań nad mózgiem
11:45-12:15prof. dr. hab. Aldona Andrzejczak, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu - Kształtowanie postaw przedsiębiorczych - kto osiąga sukces?"
12:15-12:30Joanna Pośpiech, Zachodniopomorska Grupa Doradcza - Omówienie wyników testów i badań ewaluacyjnych projektu
12:30-13:00Debata - Chodzę do szkoły bo lubię
prelegenci, przedstawiciel Kuratorium Oświaty, przedstawiciele szkół projektowych
13:00Lunch


Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie i Miejski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Koninie zorganizowali 31 sierpnia 2013 r. jesienne konferencje metodyczne pod ogólnym tematem “Diagnoza i ewaluacja - konieczność czy potrzeba”. W 35 spotkaniach konferencyjnych uczestniczyło ok. 1400 nauczycieli z Konina i powiatów: konińskiego, słupeckiego, tureckiego i kolskiego.

Dziękuję wszystkim uczestnikom i zachęcam do dzielenia się swoimi uwagami dotyczącymi konferencji - można je przesyłać pod adresem cdn@cdnkonin.pl.

Polecam Państwu pobranie materiałów konferencyjnych (link na końcu wiadomości).

Dziękuję dyrektorowi Krzysztofowi Wereszczyńskiemu (Miejski Ośrodek Doskonalenia Doskonalenia Nauczycieli w Koninie ) za owocną współpracę oraz składam gorące podziękowanie za pomoc w organizacji konferencji:
  • dyrektor Alicji Frankowskiej (Gimnazjum nr 3 w Koninie),
  • dyrektorowi Jerzemu Wojtasikowi (Szkoła Podstawowa nr 9 w Koninie),
  • dyrektorowi Januszowi Kamińskiemu (Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych w Koninie),
  • dyrektorowi Piotrowi Wojnarowskiemu (Zespół Obsługi Szkół w Koninie),
  • dyrektor Marioli Nowickiej (Szkoła Podstawowa nr 12 w Koninie),
  • dyrektor Dorocie Wierońskiej (Przedszkole nr 32 w Koninie).
Jarosław Jankowski
Dyrektor
Centrum Doskonalenia Nauczycieli
w Koninie

Pobierz materiały konferencyjne

Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie zaprasza do wzięcia udziału w szkoleniu w ramach Grantów Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Szkolenie grantowe “Rola oceniania kształtującego w zwiększeniu efektywności kształcenia, w tym przedmiotów artystycznych i wychowania fizycznego”

Adresat: nauczyciele przedmiotów artystycznych i wychowania fizycznego oraz innych przedmiotów, dyrektorzy, wicedyrektorzy wszystkich typów szkół i placówek

Forma: warsztaty

Treści:
  • Nowa podstawa programowa a ocenianie kształtujące. Zasady i elementy oceniania kształtującego
  • Wpływ oceniania kształtującego na proces uczenia się na zajęciach artystycznych i wychowaniu fizycznym
  • Ocenianie kształtujące w ujęciu praktycznym - tworzenie scenariusza lekcji z wykorzystaniem elementów oceniania kształtującego
  • Wykorzystanie elementów oceniania kształtującego w nauczaniu przedmiotów artystycznych i wychowaniu fizycznym - tworzenie dobrych praktyk
Liczba godzin: 6

Termin i miejsce szkolenia: Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, ul. Sosnowa 14 Konin, 5.10.2013, godz. 9:00-14:00

Kierownik: Maria Woźniak telefon: 62 7676 307

Osoba odpowiedzialna za realizację w Koninie: Wioletta Poturała (Centrum Doskonalenia Nauczycieli)

Cena: 16,00 PLN

Rejestracja na zajęcia na stronie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Kaliszu: www.isos.odn.kalisz.pl - Symbol szkolenia: GE/02/03

Dyrektorzy Szkół Ponadgimnazjalnych
województwa wielkopolskiego


Szanowni Państwo,

W imieniu Fundacji Edukacyjnej Perspektywy, Kolegium Rektorów Miasta Poznania i Politechniki Poznańskiej, serdecznie zapraszamy uczniów klas maturalnych i ich nauczycieli do udziału w Poznańskim Salonie Maturzystów Perspektywy 2013 w dniach 5-6 września br.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Poznaniu przygotowała dla gości Salonu prezentacje na temat egzaminu maturalnego w roku 2014 z przedmiotów obowiązkowych i najczęściej wybieranych przedmiotów dodatkowych.

Swoją ofertę studiów przedstawią wielkopolskim maturzystom uczelnie z regionu i z całej Polski. Będzie to dla młodzieży okazja do zapoznania się z zasadami rekrutacji, planowanymi nowymi kierunkami i warunkami studiowania. Zachęcamy maturzystów do aktywnego udziału w Salonie, zadawania pytań wystawcom i ekspertom OKE.

Wstęp na Salon jest WOLNY. Tak jak co roku, obowiązują zapisy na spotkania OKE. Szczegółowy program i link do systemu zapisów znajdą Państwo pod adresem www.salonmaturzystow.pl/poznan. W trosce o bezpieczeństwo i wygodę młodzieży, bardzo prosimy o przestrzeganie terminów zapisów. Opiekunów zarejestrowanych grup zapraszamy do stoiska Perspektyw po odbiór pakietów zawierających m.in. Informator dla Maturzystów 2014.

Prosimy o zachęcenie młodzieży do wypełniania Ankiety Maturzysty, która znajduje się pod adresem www.perspektywy.pl/informator. Każdy maturzysta, który wypełni ankietę, otrzyma na Salonie bezpłatnie Informator dla Maturzystów 2014. Zależy nam na tym, aby młodzi ludzie wypełniali ankietę online, w spokoju, by mieli czas na przemyślenie swoich odpowiedzi, dlatego w tym roku nie będziemy rozdawać podczas Salonu ankiet papierowych. Kupon na informator zostanie przesłany mailem po wypełnieniu ankiety.

Na podstawie wyników ankiety Perspektywy tworzą "portrety" kolejnych roczników młodych ludzi wchodzących w dorosłe życie, pokazując jak w kolejnych latach zmieniają się ich preferencje pod kątem wyboru przedmiotów na maturze, uczelni, czy kierunków studiów. Serdecznie zapraszamy!

Z wyrazami szacunku

Andrzej Fornal
Koordynator Poznańskiego Salonu Maturzystów Perspektywy 2013
a.fornal@perspektywy.pl

Poznański Salon Maturzystów Perspektywy 2013, 5-6 września 2013,
Politechnika Poznańska, Centrum Wykładowo-Konferencyjne, ul. Piotrowo 2

Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie i Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Pile z przyjemnością informują, że uzyskały prawo do realizacji szkolenia w ramach Grantów Wielkopolskiego Kuratora Oświaty.

Adresaci szkolenia: dyrektorzy, nauczyciele szkół podstawowych i gimnazjów

Liczba uczestników: po 25 osób w każdej grupie

Liczba godzin: 6 h

Temat szkolenia: Wpływ ewaluacji wewnętrznej w doskonaleniu jakości pracy przedszkola, szkoły, placówki

Cele szkolenia:
  • wzbogacenie wiedzy i umiejętności w zakresie przeprowadzania ewaluacji wewnętrznej i wykorzystania wyników dla dalszego rozwoju szkoły/placówki,
  • wykorzystanie wyników badań do doskonalenia i wzmocnienia efektywności pracy przedszkola, szkoły, placówki.
Termin szkolenia:

grupa VII - 05.10.2013 r. godz. 9.00 - 14.00
grupa VIII - 05.10.2013 r. godz. 9.00 - 14.00
grupa IX - 16.11.2013 r. godz. 9.00 - 14.00

Miejsce szkolenia: Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie ul. Sosnowa 14 Konin

Odpłatność za szkolenie: 12 zł

Osoba odpowiedzialna: Joanna Suchecka

Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie oraz Kujawsko-Pomorska Szkoła Wyższa w Bydgoszczy zapraszają na studia podyplomowe o kierunkach:
  • Logopedia szkolna - terapia dzieci z zaburzeniami komunikacji językowej
  • Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka i wczesna interwencja z wykorzystaniem wybranych metod neurofizjologicznych
  • Dysleksja rozwojowa i terapia pedagogiczna
  • Pedagog szkolny, moderator procesu wychowawczego, mediator, coach
  • Terapia dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych (w tym z ADHD)
  • Pomoc psychologiczna i interwencje systemowe w rodzinie
  • Kuratela sądowa
(Wykaz realizowanych kiernunków znajduje się na stronie www.podyplomowe.kpsw.edu.pl/index.php?a=kierunki_konin,
natomiast na podstronie www.podyplomowe.kpsw.edu.pl/index.php?a=dla_nauczycieli można zasięgnąć bliższych informacji dotyczących poszczególnych kierunków studiów.)

Aby zgłosić się na studia, należy ze strony internetowej uczelni - Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Wyższej w Bydgoszczy www.kpsw.edu.pl, z zakładki “Studia Podyplomowe/Rekrutacja” pobrać podanie, wypełnić i wysłać wraz z załącznikami oraz dowodem opłaty rekrutacyjnej do Bydgoszczy pod wskazanym adresem (tutaj przejdziesz do zakładki “Rekrutacja” www.podyplomowe.kpsw.edu.pl/index.php?a=rekrutacja).

Dokładny regulamin studiów znajduje się na stronie uczelni.

Studia w Koninie zostaną uruchomione, jeśli na dany kierunek zgłosi się co najmniej 15 osób.

Studia trzysemestralne - tak jak dwusemestralne - trwają rok, przy czym dwa semestry (1. i 3.) odbywają się w systemie niestacjonarnym, a semestr 2. w systemie stacjonarnym (w okresie ferii zimowych).

Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc o przyjęciu na studia decyduje kolejność zgłoszeń.

Szczegółowych informacji można zasięgnąć w sekretariacie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, ul. Sosnowa 14, tel. 63 242 23 32, cdn@cdnkonin.pl


« Poprzednia          Następna »

Informacja o ofercie szkoleniowej
Doradztwo metodyczne
Kierunki polityki oświatowej państwa
Kompleksowe wspomaganie szkół
Sieci współpracy i samokształcenia
Green Studio
“Rewers”. Biuletyn informacyjny CDN PBP w Koninie
Szkoła Marzeń
Infolinia dla dzieci, rodziców, pedagogów
Link zewnętrzny: Program Zdrowe Nietrudne
Program “Twoje dane – Twoja sprawa”
Przyjaciele Zippiego
Ibuk Libra
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Centrum Doskonalenia NAuczycieli w Koninie
Biuletyn Informacji Publicznej
Zasygnalizuj nieprawidłowość

Liczba odwiedzin
od 1.06.2006:

121909