“Matura 2015. Nowa formuła egzaminu z języka polskiego”
Ośrodek Rozwoju Edukacji wraz z Centralną Komisją Egzaminacyjną zorganizował w październiku w Warszawie dwie edycje szkoleń dla nauczycieli konsultantów i doradców na temat
“Matura 2015. Nowa formuła egzaminu z języka polskiego”. Celem spotkań było przekazanie informacji na temat wprowadzanych zmian na egzaminie pisemnym i ustnym od roku 2015.
Wśród prowadzących znaleźli się twórcy reformy programowej oraz nowej formuły egzaminów: prof. dr hab. Sławomir Jacek Żurek, dr Joanna Dobkowska, dr Wioletta Kozak, dr Adam Brożek.
W czasie szkolenia poruszono następujące zagadnienia:
- Egzamin maturalny z języka polskiego od 2015 r. - podstawa prawna, formuła egzaminu, cele, spodziewane efekty, charakterystyka zadań.
- Modele czytania tekstów kultury.
- Współczesne metodologie literaturoznawcze. Teoria interpretacji.
- Wybrane metody, techniki pracy z tekstami kultury.
- Szkolne metody pracy z tekstem poetyckim.
- Interpretacja tekstu ikonicznego z wykorzystaniem tekstu literackiego.
- Jak napisać rozprawkę interpretacyjną?
Kolejnym etapem w procesie informowania zainteresowanych środowisk planowanymi zmianami są
konferencje organizowane z inicjatywy Ministerstwa Edukacji Narodowej w placówkach doskonalenia nauczycieli prowadzonych przez samorządy województw. Na terenie działania Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu
konferencje planowane są w Pile, Poznaniu oraz Koninie. Organizatorem ostatniego spotkania będzie Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie. Termin spotkania ustalono na
28 listopada 2013 r., zaś osobą prowadzącą będzie pani
prof. Jolanta Nocoń. Szczegółowe informacje na temat miejsca, godziny i czasu trwania zostaną przekazane do szkół oraz umieszczone w najbliższym czasie na stronie CDN w Koninie.
Zgodnie z wyraźnym zaleceniem ORE i CKE szkolenia kaskadowe dla wszystkich nauczycieli polonistów szkół ponadgimnazjalnych w oparciu o materiały przygotowane przez twórców nowej podstawy i koncepcji egzaminu maturalnego powinny odbyć się po konferencji regionalnej.
W związku z powyższym zaproponujemy polonistom z powiatów konińskiego, tureckiego, kolskiego, słupeckiego oraz wszystkim zainteresowanym osobom szkolenia w zalecanym terminie. Szczegółowe informacje zostaną przesłane drogą mailową do szkół.
Wioletta Poturała