Wstecz

Dalej

I Międzynarodowe Warsztaty Fotograficzne   29.06.2011
Od 14 do 19 czerwca 2011 r. w gościnnych progach Ośrodka Szkoleniowego w Wąsoszach przebywali uczestnicy wyjątkowych warsztatów. Ich organizatorami byli Wojewódzka Biblioteka Publiczna i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Jak wyjaśniał pan Waldemar Nielipiński - koordynator warsztatów - podobne przedsięwzięcie organizowano od kilku lat, tym razem jednak miało szczególny wymiar. Z uwagi bowiem na pozyskane dofinansowanie z Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego zaproszono do udziału w zajęciach uczestników nie tylko z naszego kraju, ale także z czterech krajów grupy wyszechradzkiej, czyli Polski, Węgier, Czech i Słowacji.

W ciągu pięciu dni osoby z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim i umiarkowanym miały okazję zdobywać nie tylko praktyczną wiedzę i umiejętności z zakresu fotografii, ale także nowe kompetencje w sferze poznawczej, intelektualnej i społecznej. Szansę rozwijania swych kwalifikacji zawodowych mieli także instruktorzy, nauczyciele i animatorzy fotografii, którzy zdobywali doświadczenia w pracy z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie. Coraz powszechniej traktuje się fotografię jako element arteterapii, gdyż uczy ona innego spojrzenia na otaczającą rzeczywistość. Według Mariana Stachyniaka i Marii Kuli, którzy opracowali program zajęć, robienie zdjęć wpływa na rozwój poznawczy i społeczny, kształtuje spostrzegawczość i umiejętność koncentracji uwagi.

W programie warsztatów znalazło się sześć modułów: cyfrowa ciemnia, historia fotografii, do góry nogami, patrzę uważnie i doganiam swoje myśli, opowieść o drugim człowieku oraz tworzenie fotografii bez udziału aparatu. W trakcie zajęć uczestnicy uczyli się m.in. selekcji i oceny zdjęć oraz podstaw ich komputerowej obróbki. Próbowali także wykonać projektor otworkowy, a wspólnie z instruktorem mieli możliwość fotografowania skrzynkowym aparatem wielkoformatowym i wywoływania zdjęć. Jednym z punktów programu warsztatów dla uczestników i ich opiekunów oraz instruktorów była wycieczka do Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

Prace przygotowane przez uczestników w trakcie warsztatów zostaną udostępnione szerszemu gronu odbiorców we wrześniu br. Wtedy zorganizowana będzie wystawa w galerii Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu. Planowane jest również wydanie katalogu, w którym zostanie zamieszczone przynajmniej jedno zdjęcie każdego niepełnosprawnego uczestnika projektu. Celem powyższych działań jest przełamywanie społecznych stereotypów dotyczących osób niepełnosprawnych intelektualnie.

Informacja o ofercie szkoleniowej
Doradztwo metodyczne
Kierunki polityki oświatowej państwa
Kompleksowe wspomaganie szkół
Sieci współpracy i samokształcenia
Green Studio
“Rewers”. Biuletyn informacyjny CDN PBP w Koninie
Szkoła Marzeń
Infolinia dla dzieci, rodziców, pedagogów
Link zewnętrzny: Program Zdrowe Nietrudne
Program “Twoje dane – Twoja sprawa”
Przyjaciele Zippiego
Ibuk Libra
Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
Centrum Doskonalenia NAuczycieli w Koninie
Biuletyn Informacji Publicznej
Zasygnalizuj nieprawidłowość

Liczba odwiedzin
od 1.06.2006:

154449